Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը հետաքրքրվել է ԱԳ նախարարի դիրքորոշմամբ՝ կապված թուրքալեզու երկրների գագաթնաժողովի ժամանակ Ադրբեջանի նախագահի հնչեցրած ուղերձների հետ, որոնք սպառնալիքներ են պարունակում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ: Պատգամավորը հետաքրքրվել է նաեւ Հայաստանի հետ կնքվելիք խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Ադրբեջանի վերջին դիտարկումներով:
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ վերոնշյալ երեւույթը նոր չէ: «Մի կողմից ընթանում է բանակցային գործընթաց, մյուս կողմից՝ տեսնում ենք ե՛ւ Ադրբեջանի ավելի սրվող հռետորաբանությունը, ե՛ւ սպառնալիքները»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը եւ հավելել, որ այս դրսեւորումները վերջին շրջանում ավելացել են: «Նշածս հռետորաբանությունը եւ ագրեսիվ կեցվածքը ոչ միայն չեն նպաստում գործընթացին, այլեւ նոր խոչընդոտներ են ստեղծում տվյալ գործընթացի համար»,- ընդգծել է նախարարը:
Արձագանքելով պատգամավորի մյուս հարցին՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանը չի բանակցում Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետ տեղադրելու շուրջ:

During the National Assembly-Government Q&A session the deputy of the Civil Contract Faction inquired from the Foreign Minister’s position related to the messages sounded by the President of Azerbaijan during the Summit of Turkish Countries, which contain threats against the sovereign territory of Armenia. The MP also was interested in recent observations of Azerbaijan on peace treaty to be signed with Armenia.
The Foreign Minister Ararat Mirzoyan has noted that the abovementioned phenomenon is not a novelty. “On the one hand, the negotiation process goes on, on the other hand we see the more escalating rhetoric and threats of Azerbaijan,” Ararat Mirzoyan said and added that in recent period these manifestations increased. “My mentioned rhetoric and aggressive posture not only promote the process, but also create new obstacles for the given process,” the Minister underscored.
Responding to the MP’s next question, Ararat Mirzoyan noted that Armenia does not negotiate over setting an Azerbaijani checkpoint in the Lachin Corridor.